Заробіток коштів подружжями народолюбної інтелігенції Наддніпрянської України (60 – 80-х рр. ХІХ ст.)

Нікітенко, А.І. (2015) Заробіток коштів подружжями народолюбної інтелігенції Наддніпрянської України (60 – 80-х рр. ХІХ ст.). Грані : Науково-теоретичний і громадсько-політичний альманах, №9/1 (125). pp. 18-22. ISSN 2077-1800

[img] Text
Грані Нікітенко А.І. С. 18-22.pdf

Download (190kB)

Abstract

На основі архівних та опублікованих наративів (щоденників, мемуаристики, епістоляріїв) у статті досліджено стратегії заробітку коштів подружжями народолюбної інтелігенції Наддніпрянської України у другій половині ХІХ ст. Розглядаються сфери де реалізували себе інтелігенти, їхній прибуток, можливість задовольнити основні потреби за отриману платню, спроби ведення підприємницької діяльності та жіноча праця. Джерела засвідчують, що переважна більшість представників народолюбної інтелігенції були задіяні на державній службі, найчастіше в якості викладачів та учителів. Прибуток від неї часто не міг забезпечити фінансове благополуччя подружжів. За таких умов актуальним ставав пошук додаткового заробітку, зокрема викладання у приватних навчальних закладах, давання уроків, участь у роботі періодики тощо. Частина інтелігентів заробляла на життя творчою діяльністю, за що отримувала гонорари, які не були регулярними та залежали від настроїв у суспільстві, літературно-артистичної моди, національної та культурної політики Російської імперії. Окремі представники українського народолюбства намагалися вести приватну справу. Такий спосіб заробітку часто негативно сприймався демократично налаштованим середовищем, вважався демонструванням меркантильності. Під тиском думки кола спілкування деякі інтелігенти відмовилися від підприємництва або мусили порвати стосунки з ідеологічними однодумцями. У ході дослідження приходимо до висновку, що народолюбні інтелігенти мали небагато варіантів для заробітку коштів. Платні, отриманої на державній службі, часто не вистачало для забезпечення основних потреб подружжя, що породжувало матеріальні проблеми. Захоплення ідеями соціальної рівності, упереджене ставлення до капіталу та бізнесу відштовхувало більшість народолюбців від приватного підприємництва.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: народолюбна інтелігенція, подружнє життя, стратегії заробітку коштів, державна служба, приватне підприємництво, викладацька діяльність, матеріальні проблеми.
Subjects: History of Ukraine
Divisions: Departments > Department of Humanities
Depositing User: Елена Шрамко
Date Deposited: 22 Sep 2016 11:59
Last Modified: 22 Sep 2016 11:59
URI: http://repo.dma.dp.ua/id/eprint/947

Actions (login required)

View Item View Item