Епідеміологія шлунково-кишкових кровотеч порявняно в Україні та Полтавській області.

Ярошенко Р.А., Ярошенко Р.А. and Панасенко С.І., Панасенко С.І. and Чорна І.О., Чорна І.О. and Хорош М.В., Хорош М.В. and Лігоненко О.В., Лігоненко О.В. (2023) Епідеміологія шлунково-кишкових кровотеч порявняно в Україні та Полтавській області. Медичні перспективи = Medicni perspektivi (Medical perspectives) (3). pp. 198-204. ISSN 2307-0404 (print), 2786-4804 (online)

[img] Text
ЕПІДЕМІОЛОГІЯ ШЛУНКОВО-КИШКОВИХ.pdf

Download (451kB)
Official URL: https://medpers.dmu.edu.ua/

Abstract

Гострі шлунково-кишкові кровотечі були й залишаються одним з тяжких невідкладних хірургічних захворювань як в Україні, так і в інших країнах. Вивчення епідеміології, а саме поширеності шлунково-кишкових кровотеч, є актуальним та дозволить інтенсифікувати діагностичний етап і створити більш чіткі алгоритми лікування цієї патології. Метою роботи було дослідження динаміки екстреної медичної допомоги хворим зі шлунково-кишковими кровотечами порівняно по Україні та Полтавській області. Було проведено статистичне ретроспективне дослідження показників екстреної медичної допомоги хворим зі шлунково-кишковими кровотечами по Україні та окремо Полтавській області згідно з даними офіційних джерел Центру медичної статистики МОЗ України. Спостерігали хвилеподібний характер зростання госпіталізації хворих зі шлунково-кишковими кровотечами як по Україні, так і по Полтавській області. Темпи приросту, отримані в результаті вирівнювання динамічного ряду, давали чітку тенденцію в бік прискорення спадання цього показника: від -1,25 до -1,36 по Україні; а по Полтавській області до підвищення темпу: від 4,85 до 3,62. Протягом усього досліджуваного періоду середній рівень госпіталізації пацієнтів зі шлунково-кишковими кровотечами пізніше 24 годин стабільно вищий був по Полтавській області, ніж по Україні (по Україні – 36,13% проти 43,16% по Полтавській області) (р<0,05). Показник післяопераційної летальності в цих хворих по Україні зростав (від 5,02% до 6,30%) (р<0,05) із поступовим гальмуванням (темп приросту зменшувався). По Полтавській області рівень показника перевищував загальнонаціональний рівень і вирівнювання динамічного ряду мало тенденцію до зниження (від 12,4% до 10,38%) (р<0,05). Таким чином, проблема шлунково-кишкових кровотеч залишається актуальною на теперішній час, оскільки продовжує залишатись одним з тяжких невідкладних хірургічних захворювань як в Україні в цілому, так і в окремих її регіонах, зокрема і в Полтавській області. Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки продовжує залишатись першою нозологією, що викликає шлунково-кишкові кровотечі. Післяопераційна летальність залишається високою та коливається від 5% до 12%. Час від початку захворювання до надходження в стаціонар стабільно вищий по Полтавській області, ніж по Україні (середній рівень по Україні становить 36,13% проти 43,16% по Полтавській області) (р<0,05).

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Ключові слова: гострі шлунково-кишкові кровотечі, екстрена медична допомога, епідеміологія, статистичне дослідження; acute gastrointestinal bleedings, emergency medical care, epidemiology, statistical study
Subjects: Gastroenterology
Social medicine
Divisions: University periodicals > Medical perspectives
Depositing User: Ирина Медведева
Date Deposited: 17 Apr 2024 06:44
Last Modified: 17 Apr 2024 06:44
URI: http://repo.dma.dp.ua/id/eprint/8855

Actions (login required)

View Item View Item