Ризики психологічної травматизації та стрес-адаптація медичного персоналу за умов роботи під час війни (аналітичний огляд літератури).

Красносельський М.В., Красносельський М.В. and Кирилова О.О., Кирилова О.О. and Дубенко О.Є., Дубенко О.Є. and Рубльова Т.В., Рубльова Т.В. and Павліченко Ю.В., Павліченко Ю.В. (2023) Ризики психологічної травматизації та стрес-адаптація медичного персоналу за умов роботи під час війни (аналітичний огляд літератури). Медичні перспективи = Medicni perspektivi (Medical perspectives) (4). pp. 23-30. ISSN 2307-0404 (print), 2786-4804 (online)

[img] Text
РИЗИКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ.pdf

Download (530kB)
Official URL: https://medpers.dmu.edu.ua/

Abstract

Медичні та психологічні наслідки війни мають деструктивний вплив на психіку під час ведення бойових дій та після їх завершення, визначають широкий спектр різноманітних психогенних розладів для особистості, що перебувала на території ведення воєнних дій. Метою роботи було провести аналіз та узагальнення даних наукової літератури за проблемою психологічної травматизації медичного персоналу за умов праці під час воєнних конфліктів. У статті проведено аналітичний огляд літератури та проаналізовано досвід вивчення особливостей психоемоційного стану медичних працівників та осіб, що перебували на території ведення воєнних дій, та надання їм медико-психологічної допомоги. Розкрито особливості психологічного реагування осіб, що брали участь у воєнних конфліктах, та можливі наслідки порушення їхнього ментального здоров’я. Наукові дані про психологічний стан медичних працівників, які працюють в умовах воєнного конфлікту, дуже обмежені. Більшість досліджень стосується військовослужбовців та цивільних осіб. Медичний персонал під час збройних конфліктів стикається з хронічними стресовими факторами та особистим ризиком, який може призвести до погіршення психічного здоров’я, включаючи посттравматичний стресовий розлад. Міжнародні дослідження показали, що лікарі, незалежно від їхньої спеціальності, які працюють у стресових ситуаціях, у тому числі й під час війни, мають підвищений ризик депресії порівняно з цивільним населенням у цілому, що пов’язано з високим ризиком емоційного вигоряння. Поширеність депресії серед лікарів коливається від 11% до 47%. Військові медики можуть зазнавати значного стресу через підвищений ризик смерті чи поранень інших та піддаються прямому та непрямому впливу спільної травматичної реальності. Вплив травм, смертей, насильства, загроз особистій безпеці ставлять військових медсестер, які беруть участь у військових, гуманітарних місіях та місіях з надання допомоги під час стихійних лих, під загрозу несприятливих психологічних наслідків. Утома від співчуття, виснаження та посттравматичний стресовий розлад є поширеними. Необхідність медико-психологічної підтримки, спрямованої на зниження стресу, стабілізацію психоемоційного стану медичного персоналу, що працює в умовах ведення воєнних дій, зумовила розробку багатьох програм різних психотерапевтичних напрямів, які показали свою високу ефективність.

Item Type: Article
Additional Information: DOI: 10.26641/2307-0404.2023.4.293979
Uncontrolled Keywords: Ключові слова: воєнний конфлікт, війна, психологічна травматизація, медичний персонал, копінг-стратегії, дистрес, адаптація; war conflict, war, mental traumatization, medical staff, coping strategies, distress, adaptation
Subjects: Psychiatry
Divisions: University periodicals > Medical perspectives
Depositing User: Ирина Медведева
Date Deposited: 23 Apr 2024 07:09
Last Modified: 23 Apr 2024 07:09
URI: http://repo.dma.dp.ua/id/eprint/8869

Actions (login required)

View Item View Item