Дослідження асоціації поліморфізмів гена ферменту фолатного циклу зі ступенем когнітивних та афективних порушень у пацієнтів у постковідному періоді.

Шупрович А.А., Шупрович А.А. and Зінич О.В., Зінич О.В. and Кушнарьова Н.М., Кушнарьова Н.М. and Трофименко О.М., Трофименко О.М. and Комісаренко К.П., Комісаренко К.П. (2023) Дослідження асоціації поліморфізмів гена ферменту фолатного циклу зі ступенем когнітивних та афективних порушень у пацієнтів у постковідному періоді. Медичні перспективи = Medicni perspektivi (Medical perspectives) (4). pp. 58-65. ISSN 2307-0404 (print), 2786-4804 (online)

[img] Text
ДОСЛІДЖЕННЯ АСОЦІАЦІЇ ПОЛІМОРФІЗМІВ.pdf

Download (565kB)
Official URL: https://medpers.dmu.edu.ua/

Abstract

Останнім часом набули поширення молекулярно-генетичні дослідження, які продемонстрували значення процесів метилювання ДНК та гістонів в епігенетичній регуляції експресії генів. Метою цього дослідження було виявлення асоціації поліморфізмів гена ферменту фолатного циклу метилентетрагідрофолатредуктази (МТГФР) зі ступенем когнітивних та афективних порушень та рівнем гомоцистеїну і фолієвої кислоти в сироватці крові в 41 пацієнта в постковідному періоді. Визначали гематологічні та лабораторні показники, концентрацію в сироватці крові С-реактивного білка, Д-димеру, гомоцистеїну та фолієвої кислоти. Поліморфізми МТГФР для мутацій С677Т та А1298С визначали методом полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі. Згідно з варіантом генотипу МТГФР С677Т, обстежених пацієнтів розподілили на 3 групи: 1) 21 особа (ч/ж 10/11) згомозиготним генотипом СС; 2) 17 осіб (ч/ж 12/5) згетерозиготним генотипом СТ; 3) 3 особи з рецесивним гомозиготним генотипом ТТ (усі чоловіки). Через 6 місяців після закінчення гострої фази коронавірусної хвороби проводили анкетування пацієнтів з використанням опитувальників для оцінки психоемоційного стану: когнітивної функції, тривоги й депресії. Не виявлено достовірної різниці середніх оцінок когнітивної функції, тривоги й депресії між пацієнтами 1-ї та 2-ї групи. Особи 1-ї групи С677С, які мали додаткову рецесивну гомозиготну мутацію С1298С (група 1а, n=6), відрізнялись підвищеним рівнем гомоцистеїну, який проявляв високу негативну кореляцію з фолатом (r= -0,95). Малочисельна група осіб з рецесивним гомозиготним генотипом МТГФР Т677Т (група 3, усі чоловіки) відрізнялась старшимвіком, наявністю серцево-судинних захворювань, цукрового діабету 2 типу (2 випадки з 3-ох), тяжчими проявами COVID-19, що примушує звернути увагу на потенційно підвищений ризик ускладнень у таких пацієнтів та потребує подальшого дослідження. Зафіксовано кореляційні взаємозв'язки між оцінками когнітивної функції, тривоги, депресії та рівнями гомоцистеїну і фолату в сироватці крові пацієнтів з різними генотипами МТГФР С677Т. Отже, застосування молекулярно-генетичного підходу дозволило звернути увагу на можливу схильність до гіпергомоцистеїнемії на тлі дефіциту фолієвої кислоти в осіб з різними комбінаціями алелів гена МТГФР C677T та А1298С.

Item Type: Article
Additional Information: DOI: 10.26641/2307-0404.2023.4.294019
Uncontrolled Keywords: Ключові слова: метилентетрагідрофолатредуктаза, поліморфізм, гомоцистеїн, фолієва кислота,нейрокогнітивні ускладнення, постковідний період; methylenetetrahydrofolate reductase, polymorphism, homocysteine, folic acid, neurocognitive complications, post-covid period
Subjects: Infectious diseases
Divisions: University periodicals > Medical perspectives
Depositing User: Ирина Медведева
Date Deposited: 24 Apr 2024 08:30
Last Modified: 24 Apr 2024 08:30
URI: http://repo.dma.dp.ua/id/eprint/8877

Actions (login required)

View Item View Item