Вплив біологічних та психосоціальних чинників на формування психічних розладів у пацієнтів, що перенесли COVID-19 та зазнали впливу стресорів пандемії SARS-CoV-2.

Марута, Н.О. and Федченко, В.Ю. and Явдак, І.О. and Панько, Т.В. (2023) Вплив біологічних та психосоціальних чинників на формування психічних розладів у пацієнтів, що перенесли COVID-19 та зазнали впливу стресорів пандемії SARS-CoV-2. Медичні перспективи = Medicni perspektivi (Medical perspectives) (4). pp. 118-128. ISSN 2307-0404 (print), 2786-4804 (online)

[img] Text
ВПЛИВ БІОЛОГІЧНИХ.pdf

Download (595kB)
Official URL: https://medpers.dmu.edu.ua/

Abstract

Стаття присвячена аспектам формування клінічних проявів психічних розладів у період пандемії COVID-19. Мета – дослідити клініко-анамнестичні особливості та їх вплив на формування психопатологічних наслідків у пацієнтів з уперше встановленими психічними розладами, що перенесли COVID19 та зазнали впливу стресорів пандемії SARS-CoV-2. Обстежені 97 пацієнтів із вперше встановленими психічними розладами, що перенесли COVID-19 та зазнали впливу стресорів пандемії SARS-CoV-2 і склали основну групу. До групи порівняння увійшли 58 осіб без психічних розладів, які перенесли COVID-19 та зазнали впливу стресорів пандемії SARS-CoV-2. Під час дослідження був проведений ретельний аналіз анамнезу захворювання, включно з відомостями про перенесену коронавірусну хворобу COVID-19, вплив стресорів пандемії SARS-COV-2 та особливості первинних психопатологічних проявів. Застосовані клініко-психопатологічний, клініко-анамнестичний методи з використанням розробленої анкети-опитувальника, що містить питання, які відображають вплив коронавірусної хвороби COVID-19 та стресорів пандемії SARS-CoV-2 на психічне здоров’я загальної популяції населення, класифікація COVID-19 за ступенем тяжкості, «емпірична» відсоткова візуальна шкала (КТ 0-4), методи статистичного аналізу. Отримані дані комплексного дослідження дозволили виділити серед пацієнтів з уперше діагностованими психічними розладами 3 підгрупи з характерними відмінностями перебігу та умов лікування перенесеної коронавірусної хвороби COVID-19, структури та значущості стресорів пандемії SARS-COV-2, з якими стикалися пацієнти, провідних первинних психопатологічних проявів. Установлено, що психопатологічні наслідки комплексного впливу коронавірусної хвороби COVID-19 та стресорів пандемії SARS-CoV-2 призводять до формування первинних психічних розладів в осіб іззагальної популяції населення, серед яких найбільш поширеними формами психічної патології виявлені депресивні епізоди, невротичні, пов’язані зі стресом та соматоформні розлади та психічні розлади органічного генезу. Значущість отриманих даних полягає в можливості вивчення ролі психопатологічних наслідків COVID-19 у генезі психічних розладів.

Item Type: Article
Additional Information: DOI: 10.26641/2307-0404.2023.4.294190
Uncontrolled Keywords: Ключові слова: психічні розлади, коронавірусна хвороба COVID-19, пандемія, стресори, вплив; mental disorders, coronavirus disease COVID-19, pandemic, stressors, impact
Subjects: Infectious diseases
Psychiatry
Divisions: University periodicals > Medical perspectives
Depositing User: Ирина Медведева
Date Deposited: 02 May 2024 07:38
Last Modified: 02 May 2024 07:38
URI: http://repo.dma.dp.ua/id/eprint/8885

Actions (login required)

View Item View Item