Ураження легень та прогнозування тяжкості перебігу коронавірусної хвороби (COVID-19)

Рибалка, К.В. (2024) Ураження легень та прогнозування тяжкості перебігу коронавірусної хвороби (COVID-19). ["eprint_fieldopt_thesis_type_engd" not defined] thesis, Дніпровський державний медичний університет.

[img] Text
Дисертація Рибалка К.В..pdf

Download (6MB)

Abstract

Дисертацію присвячено актуальній задачі пульмонології – розширенню знань стосовно уражень легень на тлі COVID-19 у різні періоди (гострий та постгострий (ранній, пізній, довготривалий)) та пошуку нових можливостей для прогнозування тяжкості перебігу хвороби. У дисертаційній роботі на основі особливостей клінічних та об’єктивних даних, а також візуалізаційних (КТ-ОГП, УЗД легень), функціональних (спірометрії, БПГ та методу визначення дифузійної здатності), лабораторних показників (KL-6), було визначено основні критерії для прогнозування тяжкості перебігу у гострому періоді, а також ступінь та характер ураження дихальної системи у залежності від рівнів вищезазначених параметрів, як у гострий, так і у постгострий періоди хвороби. Було проаналізовано дані 132-х «медичних карток стаціонарних хворих» для проведення ретроспективного аналізу та виокремлення проблемних питань у веденні пацієнтів з COVID-19 які потребують вирішення. Таким чином, після постановки мети та задач дисертаційного дослідження, до проспективного етапу було включено 170 осіб із заключним діагнозом COVID-19 з ураженням легень та виділено чотири підгрупи: підгрупа 1 – хворі у гострому періоді хвороби, підгрупа 2 – хворі у ранньому постгострому періоді, підгрупа 3 – хворі у пізньому постгострому періоді, підгрупа 4 – хворі з довготривалим перебігом COVID-19, яким було проведено лабораторне, візуалізаційне та функціональне обстеження (крім гострого періоду). Залежно від тяжкості перебігу хвороби, всередині підгруп пацієнти були розподілені на тих що перенесли тяжкий перебіг, та тих що перенесли критичний. За отриманими даними проспективного аналізу можна зробити висновок, що КТ-патерну «матового скла» відповідають УЗ-патерни «інтерстиціальних змін», потовщення плеври, відсутності А-ліній; КТ-патерну консолідації відповідає УЗ-патерн «консолідації». Показник площі ураження легень за КТ-ОГП тісно корелював зі ступенем ураження легень за LUS-шкалою (r=0,81 (р<0,001) за ранговою кореляцією Спірмена) у гострому періоді хвороби. Тому, доцільним було продовжити подальший пошук критеріїв для прогнозування тяжкості перебігу COVID-19 не тільки за даними КТ-ОГП, але й за даними УЗД легень. Критеріями прогнозування тяжкості перебігу COVID-19 визнані наступні: якщо на 2-му тижні хвороби (10-13-й день хвороби) від появи перших симптомів COVID-19 площа ураження легень за даними КТ-ОГП становить ≤50% (КТ-1, КТ-2), а ступінь ураження легень за УЗД ≤15 балів (LUS-шкала 1 та LUS-шкала 2), то хворий, найбільш імовірно, матиме тяжкий перебіг хвороби; якщо площа ураження легень за даними КТ-ОГП становить ≥50% (КТ-3, КТ-4), а ступінь ураження легень за УЗД ≥15 балів (LUS-шкала 3), то хворий, найбільш імовірно, матиме критичний перебіг хвороби, дані показники варто доповнювати клінічними даними (задишка за шкалою mMRC, ЧДР, SpO2).

Item Type: Thesis (["eprint_fieldopt_thesis_type_engd" not defined])
Uncontrolled Keywords: коронавірусна хвороба (COVID-19), COVID-19-асоційована пневмонія, SARS-CoV-2, комп’ютерна томографія органів грудної порожнини (КТ-ОГП), ультразвукове дослідження (УЗД) легень, комп’ютерна спірометрія, бодіплетизмографія (БПГ), дифузійна здатність легень (DLco), легеневий фіброз, лабораторна діагностика, KL-6, прогнозування тяжкості перебігу.
Subjects: Internal diseases
Infectious diseases
Divisions: Departments > Department of Internal Medicine 1 (formerly - Faculty Therapy and Endocrinology)
Depositing User: Анастасия Жигар
Date Deposited: 17 May 2024 12:59
Last Modified: 17 May 2024 12:59
URI: http://repo.dma.dp.ua/id/eprint/8929

Actions (login required)

View Item View Item