Інвалідність унаслідок офтальмологічної патології в Україні та Дніпропетровській області (2018- 2022 рр.). Сучасні підходи до визначення статусу «особа з інвалідністю»

Борисова, І.С. (2025) Інвалідність унаслідок офтальмологічної патології в Україні та Дніпропетровській області (2018- 2022 рр.). Сучасні підходи до визначення статусу «особа з інвалідністю». Медичні перспективи = Medicni perspektivi (Medical perspectives (1). pp. 108-116. ISSN 2307-0404 (print), 2786-4804 (online)

[img] Text
108-116.pdf

Download (541kB)
Official URL: https://medpers.dmu.edu.ua/

Abstract

Ураховуючи соціальну значущість проблеми офтальмологічних захворювань і їх наслідків, метою дослідження було вивчення динаміки і структури показників первинної інвалідності внаслідок офтальмологічної патології в Дніпропетровській області й Україні та дослідити сучасні світові наукові тенденції щодо визначення статусу «особа з інвалідністю» з позиції Міжнародної класифікації функціонування. Використовували методи параметричної та непараметричної статистики. Визначено, що стан показників первинної інвалідності в Дніпропетровській області і в Україні відбиває стан поширености певної офтальмологічної патології в державі і у світі. Основними причинами у вперше визнаних особами з інвалідністю внаслідок офтальмологічної патології в період дослідження 2018-2022 рр. в Дніпропетровській області та в Україні були: глаукома; патологія очного дна; наслідки травм; дегенеративна (ускладнена) міопія і атрофія зорового нерва. Епідеміологічні показники також подібні в Дніпропетровській області та в Україні, зокрема встановлено, що переважну більшість складають чоловіки (до 56%); міські жителі (близько 60%); особи працездатного віку (близько 80%), серед яких продовжували працювати лише 25%. На сьогодні в Україні, як і в інших країнах, не існує уніфікованої системи оцінювання ступеня інвалідності для осіб з патологією зору. У зв’язку з цим необхідна подальша наукова робота в напрямку розроблення стандартизованих підходів до класифікаційних підходів щодо порушень повсякденного функціонування осіб з офтальмологічними захворюваннями, що призводять до інвалідності. У дослідженні вперше в Україні запропоновано нові методичні підходи до визначення відповідності медичних ознак інвалідності певним соціальним ознакам, зокрема доменам Міжнародної класифікації функціонування, порушень життєдіяльності і здоров’я. Додаткове застосування МКФ як нового національного класифікатора в медичній практиці та роботі соціальних та педагогічних працівників дозволить деталізувати описання проблем, з якими стикаються особи з патологією зору в повсякденному житті, і детально визначити порушення їх повсякденного функціонування.

Item Type: Article
Additional Information: DOI: 10.26641/2307-0404.2025.1.325367
Uncontrolled Keywords: Ключові слова: інвалідність, реабілітація, зір, офтальмологічна патологія, порушення життєдіяльності, експертиза здоров’я, міжнародна класифікація функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я; disability, rehabilitation, vision, ophthalmic pathology, health expertise, disturbance of vital activity, examination; International Classification of Functioning, Disability and Health
Subjects: Ophthalmology
Divisions: Faculty of Postgraduate Education > Department of Medical and Social Expertise and Rehabilitation FPE
University periodicals > Medical perspectives
Depositing User: Ирина Медведева
Date Deposited: 24 Apr 2025 08:11
Last Modified: 24 Apr 2025 08:11
URI: http://repo.dma.dp.ua/id/eprint/9357

Actions (login required)

View Item View Item