Фармакогностичний аналіз рослин, що застосовуються у традиційній медицині для лікування діабету: огляд лікарських рослин з гіпоглікемічною дією

Елхаббарі, Іссам (2025) Фармакогностичний аналіз рослин, що застосовуються у традиційній медицині для лікування діабету: огляд лікарських рослин з гіпоглікемічною дією. [Master's thesis] (Unpublished)

[img] Text
Магістрська Елхаббарі Іссам.pdf

Download (852kB)
[img] Text
Рецензія Іссам Елхаббарі.pdf

Download (180kB)

Abstract

Дана кваліфікаційна робота присвячена актуальній проблемі ідентифікації та проведенню фармакогностичного аналізу лікарських рослин, традиційно використовуваних для лікування цукрового діабету та відомих своїми гіпоглікемічними ефектами. Метою дослідження є систематизація та узагальнення наукових даних щодо хімічного складу, фармакологічних властивостей та потенційних механізмів гіпоглікемічної дії лікарських рослин, які мають як історичне, так і сучасне застосування у традиційній медицині для регуляції рівня глюкози в крові. У роботі розглянуто літературні джерела щодо визначення, етіології та загальноприйнятих підходів до лікування цукрового діабету. Особливу увагу приділено ролі лікарських рослин у боротьбі з цим захворюванням, а також представлена класифікація гіпоглікемічних рослин на основі різних критеріїв, включаючи механізми дії, хімічний склад та традиційне використання. Детальний фармакогностичний аналіз наведено для низки ключових лікарських рослин (наприклад, чорниця звичайна (Vaccinium myrtillus), листя квасолі звичайної (Phaseolus vulgaris), галега лікарська (Galega officinalis), Gymnema spp., пажитник сінний (Trigonella foenum-graecum), стевія ребаудіана (Stevia rebaudiana) та інші), що охоплює їхні ботанічні характеристики, географічне розповсюдження, основні біологічно активні сполуки та підтверджену або потенційну гіпоглікемічну активність, продемонстровану в доклінічних та окремих клінічних дослідженнях. У дослідженні аналізуються можливі механізми впливу цих рослин на метаболізм глюкози, включаючи стимуляцію секреції інсуліну, підвищення чутливості до інсуліну, інгібування всмоктування глюкози та пригнічення глюконеогенезу.На основі проведеного аналізу зроблено висновки щодо перспектив подальших досліджень лікарських рослин як потенційних джерел нових антидіабетичних засобів, а також їхньої ролі в інтегрованому лікуванні цукрового діабету. Наголошується на важливості стандартизації рослинної сировини та проведення всебічних фармакологічних і клінічних досліджень для підтвердження ефективності та безпечності цих рослин.

Item Type: Master's thesis
Additional Information: Кваліфікаційна робота на здобуття ступеня вищої освіти «магістр» спеціальності 226 «Фармація. Промислова фармація»
Uncontrolled Keywords: цукровий діабет, лікарські рослини, гіпоглікемічний ефект, фармакогностичний аналіз, фітотерапія, біологічно активні сполуки, чорниця, галега лікарська, Gymnema spp., пажитник
Subjects: Pharmacognosy
Divisions: Departments > Department of General and Clinical Pharmacy
Departments > Department of Pharmacology
Depositing User: Аліна Чеботарьова
Date Deposited: 10 Jul 2025 08:33
Last Modified: 10 Jul 2025 08:33
URI: http://repo.dma.dp.ua/id/eprint/9518

Actions (login required)

View Item View Item