Скринінг раку шийки матки. Ведення пацієнток з аномальними результатами скринінгу та передраковими станами шийки матки. Клінічна настанова, заснована на доказах

Дубров, С.О. and Татарчук, Т.Ф. and Акуліна, О.О. and Артьоменко, В.В. and Бойчук, А.В. and Володько, Н.А. and Дубоссарська, Ю.О. and Дунаєвська, В.В. and Мазур, Ю.Ю. and Манжура, О.П. and Палійчук, О.В. and Рожковська, Н.М. and Гуленко, О.І. and Шилкіна, О.О. (2024) Скринінг раку шийки матки. Ведення пацієнток з аномальними результатами скринінгу та передраковими станами шийки матки. Клінічна настанова, заснована на доказах. Державний експертний центр МОЗ України. p. 146.

[img] Text
2024_kn-skryning-rshm.pdf

Download (3MB)
Official URL: https://www.dec.gov.ua/mtd/rak-shyjky-matky/

Abstract

Актуальність для України. Переважна більшість (понад 95%) випадків раку шийки матки (РШМ) викликані вірусом папіломи людини (ВПЛ). За даними «Бюлетеня Національного канцер-реєстру України» № 23 від 2022 року в Україні у 2020 році звичайний (грубий) показник захворюваності на РШМ на 100 тис. жіночого населення склав 17,9, а звичайний (грубий) показник смертності від РШМ на 100 тис. жіночого населення – 7,9. Рак шийки матки є однією з провідних причин смертності від злоякісних новоутворень серед жінок репродуктивного віку, у тому числі у жінок віком 18–29 років переважали смерті від РШМ (16,8%), а у жінок вікової категорії 30–54 роки серед причин смерті РШМ посів друге місце (15,9%). Всі показники для України в цілому обчислені за виключенням даних Донецької, Луганської областей, Автономної республіки Крим та м. Севастополь. Враховуючи високі показники захворюваності на смертності саме серед жінок репродуктивного віку, комплексна боротьба з РШМ в Україні є дуже актуальною. Комплексна боротьба з раком шийки матки (ВООЗ, 2018, 2022) включає первинну профілактику (вакцинацію проти ВПЛ), вторинну профілактику (скринінг та лікування передракових уражень), третинну профілактику (діагностику та лікування інвазивного РШМ) та паліативну допомогу. Економічно ефективним методом первинної профілактики РШМ є вакцинація проти ВПЛ дівчаток 9–14 років, коли більшість із них ще не розпочали статеве життя, однак станом на січень 2023 року в Україні вакцинація проти ВПЛ відноситься до рекомендованих щеплень. Вторинною профілактикою є скринінг РШМ, який в Україні протягом багатьох років базувався тільки на цитологічному дослідженні епітелію шийки матки у жінок віком від 18 до 65 років. Однак, за відомостями ВООЗ 2021 року «Зведені дані про РШМ за країнами» станом на 2019 рік в Україні лише 57% жінок віком 30–49 років проведено скринінг протягом останніх 5 років та лише 62% жінок цього ж віку взагалі проводили скринінг РШМ протягом життя. Згідно з сучасними настановами скринінг РШМ включає тестування на ВПЛ-інфекцію для виявлення передракових станів із наступним призначенням відповідного лікування, застосування тестування на ВПЛ є більш економічно виправданим порівняно з візуальними методами обстеження або цитологічним дослідженням (мазок Папаніколау). Скринінг РШМ повинен бути пов'язаний із веденням пацієнток з аномальними результатами скринінгу та лікуванням передракових уражень.

Item Type: Article
Additional Information: Дана клінічна настанова (КН) – це рекомендаційний документ з найкращої медичної практики, не повинна розцінюватися як стандарт медичного лікування. Дотримання положень КН не гарантує успішного лікування у конкретному випадку; її не можна розглядати як посібник, що включає усі необхідні методи діагностики та лікування або виключає інші. Настанови не відміняють індивідуальної відповідальності спеціалістів з охорони здоров’я за прийняття належних рішень відповідно до обставин та стану конкретної пацієнтки. Спеціаліст з охорони здоров’я також відповідає за перевірку правил та положень, застосованих до лікарських засобів та медичних виробів, чинних на момент призначення таких медичних технологій. Остаточне рішення стосовно вибору конкретної клінічної процедури або плану лікування повинен приймати лікар з урахуванням клінічного стану пацієнтки, можливостей для проведення діагностики та лікування у конкретному закладі охорони здоров’я.
Subjects: Obstetrics
Gynecology
Divisions: Faculty of Postgraduate Education > Department of Obstetrics, Gynecology and Perinatology FPE
Depositing User: Анастасия Жигар
Date Deposited: 15 Oct 2024 10:20
Last Modified: 15 Oct 2024 10:20
URI: http://repo.dma.dp.ua/id/eprint/9135

Actions (login required)

View Item View Item