Роль тиреоїдних гормонів в реалізації фізіологічних механізмів вроджених та набутих форм поведінки у щурів різного віку : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня доктора біол. наук / О. М. Демченко. - Київ, 2009. - 40 с.

Демченко, О.М. (2009) Роль тиреоїдних гормонів в реалізації фізіологічних механізмів вроджених та набутих форм поведінки у щурів різного віку : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня доктора біол. наук / О. М. Демченко. - Київ, 2009. - 40 с. ["eprint_fieldopt_thesis_type_engd" not defined] thesis, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка.

[img] Text
Автореферат.doc

Download (14MB)

Abstract

Дослідження присвячені аналізу вікових особливостей інтегративної реакції мозку в умовах зміненого тиреоїдного статусу, а також при комбінації з емоційно-больовим станом (лапаротомією). Показано, що ТГ відіграють суттєву роль в організації вроджених і набутих поведінкових рефлексів впродовж всього онтогенезу. Тиреодисфункції викликали поведінкові та когнітивні дефіцити, ступінь яких розташував різних за віком щурів в наступному порядку: ювенільні >> старі> молоді. Одним з можливих механізмів дії ТГ на поведінкову активність є модифікація рецепторних можливостей ліпідної фракції мембран кори і гіпокампа шляхом регуляції ступеню ненасиченості ліпідів. Гальмування орієнтовно-дослідницьких та емоційних реакцій відбувалося пропорційно процесу накопичення НЖК і ПНЖК в ліпідах кори і гіпокампу, яке у ювенільних щурів зростало в 3-6 разів, у молодих на 46%-130%, у старих в 4 рази. Лапаротомія змінювала характер впливу тиреодисфункцій на безумовнорефлекторну діяльність, перетворюючи загальний депримуючий ефект ЦНС на активуючий, що на функціональному рівні проявилося посиленням емоційності, а на структурному – зменшенням вмісту НЖК і ПНЖК в ліпідах гіпокампу (на 46% у ювенільних, на 34% у молодих, на 50%-62% у старих тварин). Рівень активності набутих поведінкових рефлексів також визначався тиреоїдним статусом організму: дефіцит ТГ супроводжувався зниженням кількості відтворених енграм просторової пам’яті, що при хірургічному стресі приймав ще більш гальмівний характер, а надлишок – підвищенням даного показника у молодих та старих щурів. Такий ноотропний ефект, можливо, реалізовувався завдяки прямій активуючій дії ТГ на білковий метаболізм в системі нейрон-глія, що супроводжувалося зменшенням вмісту цитоскелетного білка астроглії в гіпокампі на 22%-55%. Встановлена залежність між активацією когнітивної функції та зниженням вмісту ГФКБ в гіпокампі.

Item Type: Thesis (["eprint_fieldopt_thesis_type_engd" not defined])
Uncontrolled Keywords: інтегративна діяльність, ЦНС, онтогенез, експериментальний гіпер- та гіпотиреоз, перекисне окислення ліпідів (ПОЛ), жирні кислоти, гліальний фібрилярний кислий білок (ГФКБ), кора, гіпокамп, стовбур, таламус.
Subjects: Nephrology
Physiology
Divisions: Departments > Department of Physiology
Depositing User: Анастасия Жигар
Date Deposited: 04 Sep 2014 08:53
Last Modified: 01 Oct 2015 07:36
URI: http://repo.dma.dp.ua/id/eprint/221

Actions (login required)

View Item View Item