Еколого-гігієнічна оцінка використання осадів міських стічних вод при формуванні вторинних екосистем : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. мед. наук / М. В. Дзяк. - Київ, 2013. - 23 с.

Дзяк, М.В. (2013) Еколого-гігієнічна оцінка використання осадів міських стічних вод при формуванні вторинних екосистем : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. мед. наук / М. В. Дзяк. - Київ, 2013. - 23 с. ["eprint_fieldopt_thesis_type_phd" not defined] thesis, ДУ «Інститут гігієни та медичної екології ім. О. М. Марзєєва НАМН України».

[img] Text
Автореферат Дзяка М.В..doc

Download (274kB)

Abstract

Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню використання осадів міських стічних вод для прискореного формування вторинних ландшафтів на техногенно порушених територіях (кар’єрах та відвалах) гірничодобувних підприємств Криворізького залізорудного басейну та запобіганню негативного впливу техногенних ландшафтів на об’єкти довкілля та здоров’я населення. Визначено, що розкривні породи, якими складено відвали, містять низку ВМ, у концентраціях, що не перевищують їх кларкові значення, зокрема для цинку, міді, хрому, нікелю (сланцеві породи). Дослідження об’єктів довкілля в межах населених пунктів, прилеглих до кар’єрів та відвалів, виявило надмірне засолення води ставків і шахтних колодязів та надлишковий вміст у ній кадмію (до 3,7 ГДК) та свинцю (до 1,53 ГДК). Виявлено тенденцію до біокумуляції марганцю (0,82±0,40) мг/кг і заліза (3,86±2,13) мг/кг у рибі та земноводних зі штучних водойм (ставків) досліджуваних селищ. Встановлено, що вміст важких металів у дикорослих травах (Pb, Cd, Zn, Mn, Cu, Cr, Ni, Fe) в межах сельбищних зон цих населених пунктів, не перевищував МДР для сільськогосподарської рослинної продукції. Науково обґрунтовано систему гігієнічних критеріїв застосування осадів міських стічних вод: „придатні”, „умовно придатні в суміші з природними ґрунтами або інертними породами”, „не придатні”. Згідно запропонованих нами критеріїв осади міських стічних вод рекомендуються для використання при ландшафтній рекультивації вторинних екосистем у кількостях (15 і 30) кг/м2 як «придатні» за обов’язкової умови їх витримки на мулових майданчиках від 1,5 до 3 років та більше. Рекомендована для практичного використання максимальна кількість внесення осадів повинна становити (66,7-70,0) т/га, з урахуванням середньої кількості азоту у зрілих мулових осадах стічних вод станцій аерації м. Кривого Рогу – 4,5 %.

Item Type: Thesis (["eprint_fieldopt_thesis_type_phd" not defined])
Uncontrolled Keywords: осади міських стічних вод, ландшафтна рекультивація вторинних екосистем, розкривні породи, відвали залізорудних кар’єрів, фіто- та біокумуляція важких металів, забруднення довкілля гірничо-металургійними підприємствами
Subjects: Fundamentals of Ecology
Health and environment
Divisions: Departments > Department of hygiene, ecology and occupational safety
Depositing User: Анастасия Жигар
Date Deposited: 04 Sep 2014 08:45
Last Modified: 28 Sep 2015 13:54
URI: http://repo.dma.dp.ua/id/eprint/238

Actions (login required)

View Item View Item