Комплексна оцінка забруднення об’єктів довкілля важкими металами як чинника ризику для громадського здоров’я в умовах промислового регіону

Юнтунен, Г.М. (2025) Комплексна оцінка забруднення об’єктів довкілля важкими металами як чинника ризику для громадського здоров’я в умовах промислового регіону. ["eprint_fieldopt_thesis_type_engd" not defined] thesis, Дніпровський державний медичний університет.

[img] Text
Дисертація_Юнтунен_ГМ2.pdf

Download (2MB)

Abstract

Погіршення якості довкілля та підвищення рівнів захворюваності сьогодні входять до переліку основних викликів для громадського здоров'я в Європейському регіоні. Розглядаючи чинники, що призвели до такої ситуації, необхідно з-поміж іншого відзначити масштабність антропогенного забруднення довкілля важкими металами. Вони утворюють значну групу токсикантів та визначають активний антропогенний тиск на об’єкти довкілля, а відтак і на організм людини, викликаючи порушення фізіологічних процесів та розвиток захворювань. У дисертаційній роботі представленj теоретичне обґрунтування та вирішення науково-практичного завдання з вивчення особливостей забруднення важкими металами життєзабезпечуючих об’єктів довкілля та внутрішнього середовища організму людини, оцінки ризику для здоров’я населення за ізольованої та комбінованої їх дії, визначення мікроелементного статусу за умов техногенного впливу та змін мікроелементного гомеостазу при розвитку захворювань, розробки науково-обґрунтованих підходів з управління ризиком для здоров’я населення за хронічного впливу важких металів в умовах промислових територій. Комплексні дослідження виконані в умовах одного з найбільших промислових регіонів України – Дніпропетровській області. Дизайн дослідження представляв собою структурно-логічне поєднання 6 етапів з використанням комплексу методів досліджень – бібліосемантичного, санітарно-гігієнічного, епідеміологічного, клініко-анамнестичного, лабораторного, біохімічного, фізико-хімічного, статистичного та математичного методів з використанням комплексного і системного підходів, оцінки ризику. За результатами дослідження встановлено, що викиди зі стаціонарних джерел забруднення є провідними у формуванні загального рівня забруднення – 82,3% від загального обсягу викидів за рахунок підприємств переробної, добувної промисловості і розроблення кар’єрів, постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря.

Item Type: Thesis (["eprint_fieldopt_thesis_type_engd" not defined])
Uncontrolled Keywords: Забруднення, промисловий регіон, об’єкти довкілля, ризик, важкі метали, мікроелементи, біосубстрати, громадське здоров’я, захворюваність, сечостатева система, захворювання нирок, доросле населення, профілактика.
Subjects: Ecology
Divisions: Departments > Department of hygiene, ecology and occupational safety
Depositing User: Анастасия Жигар
Date Deposited: 09 Jul 2025 12:44
Last Modified: 09 Jul 2025 12:44
URI: http://repo.dma.dp.ua/id/eprint/9516

Actions (login required)

View Item View Item